První loňské album kapely Čtvrt na smrt s názvem Držím ti pěsti se dočkalo přívětivé recenze od Marka Reinohy na www.headliner.cz/2021-5/zrecenzujeme-vsechno (viz přepis níže).

Po zařazení mezi 50 tuzemských nadějí na stejném webu, je tato recenze další z poct, která se tvorbě kapely Jana Vacíka dostala. Věříme, že právě nahrávané druhé album kapely potvrdí její raketový vstup na tuzemskou alternativní scénu.

Recenze na headliner.cz

Kapela Čtvrt na smrt, kterou jsme zařadili mezi 50 tuzemských nadějí, nám poslala k recenzi svoje debutové album. Je to kapela, kterou vede básník a busker Jan Vacík a která se žánrově zařazuje jako ,,neofolk".

Ale on to folk vlastně je, jelikož řada songů by úplné skvěle fungovala jen s kytarou. Přístupem k tomuto nástroji a dramatickým zpěvem mi některé daly vzpomenout Vladimíra Vysockého a podobné bardy.

Ale Čtvrt na smrt ten folk obléká do různých, leckdy diametrálně odlišných outfitů. Od dlouhých vlasů poctivého bigbítu přes rozháranou vizáž devadesátkových alternativních kytarovek až k něčemu, co bych nazval experimentálním šansonem. Všechno to však spojuje několik atributů - neučesanost, punková energie, již zmíněný dramatický zpěv a výborné texty, které se s tím prostě neserou a jdou surově na dřeň, ale nebojí se ani jízlivé ironie nebo bodavého sarkasmu.

Je to výborné album, které snad do Feedbacku ani nepatří. Kdybych to chtél nějak shrnout, tak asi první myšlenkou, která mě po prvním poslechu alba napadla. A to, že Čtvrt na smrt se podařilo dotáhnout a rozvinout to, co se nepodařilo Klusovi na jeho prvních nahrávkách. A to nemyslím nijak pejorativně, ani se nesnažím je s ním srovnávat.

Marek Reinoha